Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağıtarihi antik çağlara kadar uzanan mucizevi bir yağdır. İlk defa M.S. 5. Yüzyılda Antik mısırda ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Bu yağ, bir palmiye türü olan Hindistan cevizinin beyaz etli kısmından üretilmektedir. Bu kısım ilk olarak kurutulur. Sonrasında ise soğuk sıkım yöntemi uygulanarak hindistan cevizinin yağı sıkılır. Bu işlemlerin sonucunda Hindistan cevizi yağı elde edilmiş olur. Günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız bu yağın insan sağlığına birçok faydası bulunuyor.  

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir? 

Hindistan cevizi yağı, kullanım alanı doğru seçildiğinde ve ölçüsünü kaçırmadan tüketildiğinde insan sağlığına son derece faydalı bir besindir. Bilim çevreleri tarafından “Süper Gıda” olarak sınıflandırılan Hindistan cevizi yağı, bu sınıflandırmaya girebilen nadir gıdalardan bir tanesidir.  

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz Hindistan cevizi yağının bazı faydaları şunlardır: 

Yağ yakımında ve zayıflamada etkin rol oynar

Son yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda, Hindistan cevizi yağının pankreas üstündeki stresi ortadan kaldırdığı ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak sağladığı ortaya konulmuştur.

HDL kolesterol olarak bilinen iyi kolesterol seviyesini arttırır. 

İyi kolesterol seviyesindeki artış, kalp sağlığının iyileştirilmesinde çok önemli bir uygulamadır. 

Gür, parlak ve sağlıklı saçlar için bire birdir. 

Saçınızın gür ve sağlıklı büyümesine yardımcı olmakla birlikte saç tellerine ışıltılı bir parlaktık vermektedir. 

Diş sağlığı açısında da hayati faydaları bulunmaktadır. 

Diş eti çekilmesi, plak oluşumu ve ağız kokusu gibi talihsiz diş rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. 

Birçok hastalığa karşı tam anlamıyla kalkan görevi görür. 

Tifo, HIV gibi enfeksiyonlu hastalıklara sebep olan virüslerle mücadele eder.

Bağırsak hareketlerini ve bağırsaklarda bulunan parazitleri engeller.

Egzama ağrısını hafifletir ve varis oluşumunu engellemeye yardımcı olur. 

Egzama olan bölgeye sürülmesiyle birlikte o bölgedeki tahriş ve kızarıklığı azaltır. Varis oluşumunun ilk belirtileri anlaşıldığında uygulanırsa, varis oluşumu önemli ölçüde azalır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Eritilir?

Hindistan Cevizi Yağı karakteristik yapısı gereği 24°C'nin altındaki sıcaklıklarda katı forma geçer. 24 derecenin üstündeki sıcaklıklarda doğal olarak erimeye başlar. Hindistan cevizi yağını katı formdayken benmari usulü eritebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yapısı gereği oldukça kolay erimektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde Kullanılır? 

Hindistan cevizi yağının kullanım alanları bir hayli geniştir. Mutfaktan cilt bakımına kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir. 

Mutfaklarda, özellikle daha sağlıklı olması açısından kızartmalarda kullanılır.

Hindistan cevizi yağı, en önemli doymuş yağ kaynaklarından bir tanesidir. Isıtıldığında kimyasal yapısını koruyan bu yağ. Diğer yağların aksine sağlığa zararlı toksinlere dönüşmez.

Kanser ile mücadelede kullanılır.

Hormon dengeleyici özelliği bulunur. İdrar yolu enfeksiyonuna ve böbrek enfeksiyonuna iyi gelir. Ayrıca, zengin antioksidan içerdiğinden vücuttaki serbest radikallerin saldırısını önler. Bu özelliği ile kanser tedavilerinde iyileşme sürecine olumlu etki yapar.

Bebeklerde oluşan pişiklerde ve diş çıkarma aşamasında kullanılır.

Hindistan cevizi yağı, bebeklerde oluşan pişikleri gidermede de sıklıkla tercih edilir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de oldukça etkilidir.

Bebeğinizin diş çıkarma döneminde, damak bölgesine bu yağı sürerek damağının yumuşamasını sağlayabilirsiniz. 

Doğal deodorant olarak kullanın

Kullandığınız deodorantlar cildinizde tahrişe sebep oluyorsa Hindistan cevizi yağını deodorant yerine kullanabilirsiniz.

Haşere kovucu olarak kullanın

Evinizde istenmeyen haşerelerden kurtulmak için kendi ilacınızı Hindistan cevizi yağı ile yapın.

250 ml Hindistan cevizi yağını 40 50 damla arası uçucu yağlar ile karıştırın. Haşere kovucu olarak bilinen uçucu yağlar okaliptüs, karanfil, limon ve nanedir. Bu şekilde çeşitli kimyasallar kullanmadan haşerelerden kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Saça faydaları  

İnsan vücudunun belki de en hassas ve kırılgan kısmı saçlardır. Gün içerisinde kullandığımız saç kurutma makineleri, saç spreyleri gibi dış etmenler saçlarımız üzerinde yıpranmalara sebebiyet verebiliyorlar. Sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli yolu, saçlarımıza ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri verebilmekten geçiyor. Bu noktada Hindistan cevizi yağı, zengin içeriği sayesinde saça uygulandığında saçlardaki kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçiyor. Saç derisinin temizlenmesi, nemlenmesi ve saç köklerinin güçlendirilmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Saçlarında kuruluk problemi olanlar için de Hindistan cevizi yağı birebirdir. İşiniz gereği güneşe çok fazla maruz kalıyorsanız, saçlarınız zararlı ışınlar sebebiyle zarar görebilir. Hindistan cevizi yağını saçınıza masaj yoluyla uyguladığınızda, saçınızı güneşe karşı son derece etkili şekilde korumuş oluyorsunuz.  

Hindistan cevizi yağının saça uygulanması ise şu şekildedir: 

Banyo yaptığınız sırada az bir miktar Hindistan cevizi yağını saçınıza masaj yapar gibi ovalayarak uygulayın.

İlk aşamayı tamamladıktan sonra saçlarınızı bone ile kapatın ve 1, 2 saat aralığında bekletin. Sonrasında saçlarınızı kullandığınız herhangi bir şampuan ile yıkayın (Kullandığınız şampuanın saçınıza zarar veriyorsa bebek şampuanları veya doğal sabun kullanabilirsiniz.) ve kurulayın.

Saç uçlarının kırılması problemi ile karşılaşan kişiler için saça masaj uygulama işlemi biraz farklılık gösteriyor.

İlk uygulamadan farklı olarak saçlarınızı tutamlara bölmek suretiyle Hindistan cevizi yağını uygulayabilirsiniz.

Aynı şekilde 1 veya 2 saat bekleyin ve saçınızı şampuan ile yıkayarak kurulayın. 

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı, cilt üzerinde bulunan lekeleri giderme konusunda oldukça etkilidir. İçeriğinde E vitamini bulunduran bu yağ, cildimizdeki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Hindistan cevizi yağının en etili özelliklerinden bir tanesi de kolajen üretimini hızlandırması ve cilt tonunu eşitlemesidir. İçerisinde bulunan yüksek oranda yağ asidi sayesinde cildi canlandırır ve kuruluğu önler.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Hindistan Cevizi yağını ısıttıktan sonra cildinizde bulunan lekeli bölgeye 5 ila 10 dakika arası masaj yapın. Yaklaşık 1 saat kadar cildinizin yağı emmesini bekleyin. Bu işlemi günde 2 veya 4 kere uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Yenir Mi?

Hindistan cevizi yağını, pişirme yağı olarak yemeklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca çiğ şekilde de tüketebilmek mümkün. Salatalara, soslara veya kahvenize ekleyerek ekstra bir lezzet elde edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi?

Sivilce, ergenlik çağındaki gençlerde ve diğer birçok kişide sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Ölü hücrelerin ve yağın gözenekleri tıkaması sonucunda oluşan bu hastalık, Hindistan cevizi yağı sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda Hindistan cevizi yağının, cilde uygulanması sonucunda bakterilerle aktif şekilde savaştığı ve kuru ciltlerde rahatlattığı sonucuna varılmıştır. Ancak vücudunuz yağlı ise Hindistan cevizi yağı kullanmanız sivilcelerinizi daha da arttırabilir. Bunun sebebi Hindistan cevizi yağının yüksek oranda komedojenik olması ve gözenekleri tıkayabilmesidir. Bu tür bitkisel yağlar ne kadar faydalı olsalar da kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

7/24 Organik %100 Doğal Hindistan Cevizi Yağı Almak için Tıklayın!

Yorum Yapın

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

Önerilen Ürünler

Ham Kakao TozuHam Kakao Tozu
Ham Kakao Tozu
49.90TL
Tükendi
Matcha TozuMatcha Tozu
Matcha Tozu
54.90TL
Tükendi
tane_sumakorganik_sumak
El Yapımı Sumak
55.90TL
Tükendi