kenevir tohumu tozu

Kenevir Tohumu Tozu Nedir? Faydaları Neledir? Kenevir Tohumu Tozu Nasıl Kullanılır?

Kenevir, bitkisel kökenli ham madde olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı tüketim formlarıyla gıda olarak kullanımı son yıllarda popülerleşmiştir. Son zamanlarda hayatımıza giren kenevir tohumu tozunun, bu denli popülerleşmesini, zengin içeriğine borçlu olduğunu söylemek mümkün.

Kenevir tohumu tozu, kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilen bitkisel kaynaklı bitkisel bir tozdur. Sert yapıda olan kenevir tohumlarının mutfakta kolay kullanımını sağlamak için geleneksel öğütme işleminden geçiyor. Bu öğütme işlemi arasında kenevir tohumuna toz formunu verebilmek için soğuk presleme işlemi yapılıyor. Tüm bu işlemler titizlikle yapıldıktan sonra güvenle sofralarınıza taşıyabileceğiniz 7/24 Organik Kenevir Tohumu Tozu hazır hale geliyor.

Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Anadolu topraklarında çenede olarak bilinen kenevir tohumu tozu içerisinde insan vücudunun temel yapı taşlarından biri olan proteini yüksek oranda bulundurmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda dokuz temel amino asidi içeren yapısı olduğu kanıtlanmıştır. Kenevir tohumu tozu besin değerleri açısından chia tohumundan bile yüksek protein yapısına sahiptir. Bunun yanı sıra lifli yapısı ve zengin vitamin içeriği sayesinde kenevir tohumunun bilinen pek çok faydası vardır. Kenevir tohumu tozunun faydaları;

 • Kalp ve damar sağlığını korumaya yönelik kolesterolü dengeler.
 • Bağırsak hareketlerini düzenleyerek ishal, kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Gama linolenik asidin vücutta hormon dengeleyici etkileri vardır. Kenevir tohumu tozu GLA (gama linoleik asit) içeren yapısı sayesinde hormon dengesizliğine bağlı sorunların ortadan kalkmasında rol oynar.
 • Vegan beslenme programları için oldukça iyi bir protein kaynağıdır. 3 yemek kaşığı kenevir tohumu tozu günlük protein ihtiyacınızın üçte birini karşılayacak düzeydedir.
 • Besinlerde bulunması zor olan manganez minareli de dahil olmak üzere birçok mineral bulundurur. Bun minerallerden bazıları; fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, çinko.
 • Doğal folik asit ve A, B, C, E grubu vitaminleri yapısında bulundurur.
 • Omega yağ asitlerini de içeren kenevir tohumu tozu beyin fonksiyonlarını destekler.

7/24 Organik Kenevir Tohumu Tozu Satın Almak için Tıklayın!

Kenevir Tohumu Tozu Besin Değeri Nedir?

Farklı antioksidanları içeren zengin yapısı, birçok vitamini ve minerali aynı anda bulundurması sebebiyle tüm besin programları içerisine ilave edilebilmektedir. 100 gram kenevir tohumu tozu içerisinde 358 kalori bulunmaktadır. İçerisindeki temel besin maddelerinin dağılımı şu şekildedir; %31 yağ, %7 ve %63 protein.

Aromatik tada sahip kenevir tohumu farklı şekillerde işlenerek tüketilebilmekte. Bu tüketim şekilleri arasında protein tozu olarak kullanımı da mevcut. Kenevir protein tozu, kenevir bitkisinin yüksek protein ve lif içeren tohumlarından elde edilir. Kenevir bitkisinin tohumlarının preslenme işleminden sonra ince yapılı, toz haline gelmesiyle kullanılabilir. Günlük tükettiği protein miktarında artış yapmak isteyenler için iyi bir seçenektir.

Kenevir Tohumu Tozu Nasıl Kullanılır?

Fındığı anımsatan tadı sayesinde birçok tarife ekleyerek kullanabilmek mümkün. Tariflerinizin besin değeri yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda lezzetini artırabileceğiniz bitkisel tozların başında gelmektedir. 7/24 Organik Kenevir Tohumu Tozunu ekleyebileceğiniz alternatif tarifler;

 • Kahvaltı için seçimleriniz arasında yulaf varsa içerisine bir tatlı kaşığı kenevir tohumu tozu ekleyerek tarifinizi zenginleştirebilirsiniz. Yulaf karışımı tatlandırmak için süt, bal ya da yoğurt ekleyebilirsiniz.
 • Evde hazırladığınız meyve suları içerisine ekleyerek kullanabilirsiniz. Ya da sadece bir bardak suya bir tatlı kaşığı kenevir tohumu tozu ilave ederek kullanabilmek de mümkün.
 • Granola barların olmazsa olmazı artık kenevir tohumu tozu! Protein ve enerji oranı yüksek olan kenevir tohumu tozunu granola barların yapımında kullanabilirsiniz.
 • İnce yapılı toz formu sayesinde un kullandığınız tüm tariflerinize ek olarak kullanabilir tarifinizin lezzetini ve içeriğini zenginleştirebilirsiniz.
 • Bir kase yoğurt içerisine bir tatlı kaşığı ilave ederek ara öğün olarak tüketebilir, yoğurt karışımına ilave olarak seylon tarçın, bal ya da farklı bitkisel toz ürünler koyabilirsiniz.

Kenevir Tohumu Tozu Ne Kadar Tüketilmeli?

Kenevir tohumu tozunun tüketilmesi gerek miktarı günlük besin ihtiyacınızı karşılayacak şekilde belirleyebilirsiniz. Önerilen miktar ise 2-4 tatlı kaşığını aşmayacak şekilde olmasıdır. Faydalı bir ürün olması yanı sıra aşırı kullanımı sağlık problemlerine yol açabileceği için dikkatli kullanılmalıdır.

Doğanın bize sunduğu özel bitkilerden biri olan kenevir bitkisinin besin değeri ve faydaları son yıllarda yapılan araştırmalar ışığında fark edilmeye başlandı. Sizde 7/24 Organik Kenevir Tohumu Tozu ile bu farkı görebilirsiniz.

7/24 Organik %100 Doğal Bitkisel Tozlarını Görmek için Tıklayın!

7/24 Organik Soğuk Press Bitkisel Yağları Görmek için Tıklayın!

Yorum Yapın

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

Önerilen Ürünler

Ham Kakao TozuHam Kakao Tozu
Ham Kakao Tozu
49.90TL
Tükendi
Matcha TozuMatcha Tozu
Matcha Tozu
54.90TL
Tükendi
tane_sumakorganik_sumak
El Yapımı Sumak
55.90TL
Tükendi